Modelismul ca artă

Clasament Cupa "Tomis" 2015


Cupa Tomis la Aviaţie - Aurelian Gogonea


A01 - Avioane 1/48 si mai mari - cu elice
Medalii oferite de către Fundatia Aviator şerbănescu

Aurelian Gogonea
Ploieşti
Messerchmitt Bf 109 G-6 Erich Hartmann
1/48
Zanca Alexandru
Sebeş
IAR 81 C
1/48
Tiberiu Keresztely
Sighişoara
Republic P 47 N Thunderbolt
1/48

A02 - Avioane 1/48 si mai mari - cu reactie
Medalii oferite de către A.R.P.I.A. Constanţa

Aurel Vascauteanu
Constanţa
SR-71A
1/48
Simionescu Ovidiu
Constanţa
MiG-21MF
1/48
Iftinca Cezar
Constanţa
Lockheed F-104G "Starfighter"
1/48

A03 - Avioane 1/72 si mai mici - cu elice
Medalii oferite de către Fundatia Aviator şerbănescu

Eduard Badescu
Bucureşti
IAR-81C
1/72
Alexandru Croitoru
Bucureşti
Cessna O1 BirdDog
1/72
Aurelian Gogonea
Ploieşti
IAR-81C Nr. 411
1/72

A04 - Avioane 1/72 si mai mici - cu reactie
Medalii oferite de către A.R.P.I.A. Constanţa

Ovidiu Socaciu
Alba Iulia
Suhoi SU 22 M4/R Fitter K
1/72
Eduard Badescu
Bucureşti
Mig-21 LanceR C
1/72
Zanca Alexandru
Sebeş
Racheta V2/A4
1/72

A05 - Elicoptere orice scara
Medalii oferite de către A.R.P.I.A. Constanţa

Alexandru Croitoru
Bucureşti
OH-6A Cayuse
1/72
Ovidiu Socaciu
Alba Iulia
Sikorsky UH 19 G (HO4S-3) Chicksaw
1/72
Paul Necula
Mangalia
FA-223
1/72

A06 - Diorame aviaţie orice scara
Medalii oferite de către A.R.P.I.A. Constanţa

Hellmann Otwin
Braşov
Arado 196
1/32
Eremia Radu
Constanţa
Grumman F6F MK-1
1/72

Cupa Tomis la Blindate - Hellmann Otwin


B07 - Blindate si vehicule militare 1/48 si mai mari -cu roti
Medalii oferite de către Liga Militarilor Profesionişti

Hellmann Otwin
Braşov
Automacara Büssing NAG cu 15cm sIG 15 auf Pz.I Ausf.B "BISON"
1/35
Serban Prejoianu
Bucureşti
Panzerjaeger I
1/35
Cristian Marin
Bucureşti
Old GAZ AAA
1/72

B08 - Blindate si vehicule militare 1/72 si mai mici
Medalii oferite de către Liga Militarilor Profesionişti

Sergiu Ciulea
Alba Iulia
Automacara Büssing NAG cu 15cm sIG 15 auf Pz.I Ausf.B "BISON"
1/72
Catalin Balta
Bucureşti
Zil 131 + AA gun ZU-23-2
1/72
Danut Catalin Magon
Bucureşti
OB 3 Biaxial Armoured Car with Two T-26-1 Turret
1/72

B09 - Diorame blindate si vehicule militare
Medalii oferite de către Liga Militarilor Profesionişti

Catalin Balta
Bucureşti
Afrika Korps
1/72
Dumitrescu Alexandru
Bucureşti
Brummbar 1943
1/72
Sergiu Ciulea
Alba Iulia
M2 A2 ODS Bradley
1/72

Cupa Tomis la Copii-Adolescenţi - Nedelcu Ionuţ


C01 - Tehnica militara si figurine specifice
Medalii oferite de către Liga Maiştrilor de Marină

Eremia Radu Paul
Constanţa
Diorama submarin in santier
1/350
Victor Stefan Dumitrescu
Bucureşti
Tie Fighter
-
Stoian Stefan
Timişoara
Transportor Desant
1/35

C01 - Tehnica civila si figurine specifice
Medalii oferite de către Liga Maiştrilor de Marină

Plugaru Tudor
Medgidia
Diorama santier civila
1/200
Radu Constantin Dumitrescu
Bucureşti
Millenium Falcon
-
Chirica Paul Eduard
Mangalia
Oseberg
1/200

C03 - Altele
Medalii oferite de către Liga Maiştrilor de Marină

Chiriac Nicolae
Medgidia
Bric Mircea
1/200
Ruxandra Maria Dumitrescu
Bucureşti
Darth Vader’s Tie Fighter
-
Vitel Marian
Mangalia
Paranza di Trani
1/60

Cupa Tomis la Vehicule civile si vehicule spatiale - Dumitrescu Alexandru


V10 - Masini de strada si curse
Medalii oferite de către Liga Maiştrilor de Marină

Hellmann Otwin
Braşov
Lancia Coloniale
1/35
Cristian Marin
Bucureşti
Ford T scout car
1/35

V12 - Camioane
Medalii oferite de către Liga Maiştrilor de Marină

Simionescu Ovidiu
Constanţa
Camion ZIL 151
1/35

V13 - Diorame vehicule
Medalii oferite de către Liga Maiştrilor de Marină

Prejoianu Serban
Bucureşti
SdKfz.7/1+Flak
1/35

V14 - Vehicole spatiale si science fiction
Medalii oferite de către Liga Maiştrilor de Marină

Dumitrescu Alexandru
Bucureşti
SdKfz.7/1+Flak
1/98
Cristian Marin
Bucureşti
Milennium FALCOM
-

Cupa Tomis la Marină - Ovidiu Simionescu


M15 - Machete de nave propulsate cu vele si elica
Medalii oferite de către Asociaţia Clubul Amiralilor

Olteanu Ionel
Mangalia
Berlin
1/50
Marinescu Ion
Constanţa
Berlin
-
Şuiu Adrian
Râmnicu-Vâlcea
Galionul Sfântul Ioan Botezătorul
1/50

M16 - Machete de nave propulsate cu elica
Medalii oferite de către Asociaţia Clubul Amiralilor

Şuiu Adrian
Râmnicu-Vâlcea
Cuirasatul Bismarck
1/200
Dan Lucian
Timişoara
Sirena 2
1/150
Toparceanu Gheorghe
Constanţa
Luceafarul
1/50

M17 - Nave construite din kit-uri de plastic si carton
Medalii oferite de către Asociaţia Clubul Amiralilor

Dan Emilian
Timişoara
Yamato
1/350
Danut Catalin Magon
Bucureşti
IJN Takao Heavy Cruiser
1/700
Garleanu Dan
Mangalia
Crucisator Sevastopol
1/350

M18 - Submarine
Medalii oferite de către Asociaţia Clubul Amiralilor

Simionescu Ovidiu
Constanţa
Delfinul 1936
1/40
Danut Catalin Magon
Bucureşti
IJN I 400
1/700

M19 - Diorame navale si sectiuni de nave
Medalii oferite de către Asociaţia Clubul Amiralilor

Dan Niculina
Timişoara
Diorana nave auxiliare in sticla
1/150
Dumitrescu Alexandru
Bucureşti
Osenberg
1/180
Cirumelea Viorel
Constanţa
Tun naval
1/20

Cupa Tomis la Figurine - Serban Gabriel


F20 - Figurine -orice scara
Medalii oferite de către Asociaţia Absolvenţilor A.N.M.B.

Alexandru Croitoru
Bucureşti
Muschetar din Garda Regala - sfarsitul secolului XVII
1/32
Calin Ungureanu
Bucureşti
Maximus Decimus Meridius
1/32
Cristian Marin
Bucureşti
Cp. Av. Alexandru şerbănescu
54mm

F21 - Figurine bust, Fantasy
Medalii oferite de către Asociaţia Absolvenţilor A.N.M.B.

Catalin Balta
Bucureşti
Brother of the Coast
1/12
Dan Dutescu
Bucureşti
Imrod
1/24
Alexandru Croitoru
Bucureşti
Piticul Drunegar
1/32

F22 - Diorame figurine
Medalii oferite de către Asociaţia Absolvenţilor A.N.M.B.

Dumitrescu Alexandru
Bucureşti
The Yakata Attack
1/72
Cristian Marin
Bucureşti
Gara Hohendorf
1/87

Cupa Tomis la Machete Scratch - Paul Necula


H23 - Machete Scratch
Medalii oferite de către Asociaţia Absolvenţilor A.N.M.B.

Paul Necula
Mangalia
Fw-190
1/18
Cristian Marin
Bucureşti
Antiaeriana navala ZU 23
1/25
Sariu Eugen
Constanţa
De Grass
1/100

Cupa Tomis la Lucrări de marinărie şi matelotaj - Craciun Costel


L24 - Lucrări de marinărie şi matelotaj
Medalii oferite de către Liga Navală Română

Luca Valentin
Constanţa
Lucrari de matelotaj
Comuna Ionut
Constanţa
Lucrari de matelotaj
Costel Mândroiu
Brăila
B - Panoplie